Ofis taşımacılığı konusunda profesyonel ekibimiz kurumsal ofis mağaza dükkan büro gibi iş yerlerinin taşımacılığını yapmaktadır. Ofis taşıma ve ofis nakliyesi iş yeri sahiplerinin büyük derdi olmaktadır. işinin ehli ekibimizle ambalajlı sigortalı ve sözleşmeli taşımacılık yapıyor bu derdinizi üzerinizden alıyoruz antalya evden eve nakliyat firması olarak şehiriçi ve şehirler arası nakliyat hizmetimiz mevcuttur.Antalya ilden ile ,evden eve,asansörlü taşımacılık konusunda tavsiye edilen nakliyat firmaları arasında olmaktan ve sizlere hizmet vermekten mutluluk duymaktayız.

Sözleşmeli Ofis Nakliyesi

Antalya Evden Eve nakliyat firması taşınacak olan kişi/Şirket/kurum ile karışılık hizmet içerekli bir sözleşme yapılarak ,tarafların mağduriyetleri olmamasını sağlamaktadır. Söz uçar yazı kalır atasözümüzde olduğu gibi yapılacak işin mahiyeti, ne kadara yapılacağı, yüklenicinin görev ve sorumlulukları ve müşterinin ödemesi gereken rakamın yazılı olarak bulunacağı bir belge her iki taraf içinde bir güvence oluşturmaktadır. Sözleşmeli nakliyat hizmeti sadece stres düşmanı bir uygulama değil aynı zamanda modern taşımacılığında yeni yüzüdür. Nakliyat sektörü son zamanlarda oldukça hızlı bir değişme ve gelişme göstermektedir. Hem nakliyat firmalarının sayısında önemli bir artış görülmekte hem de nakliyat firmalarının hizmet kalitesinde önemli bir gelişme gözükmektedir. Bu nedenle ofis taşıma hizmetini sözleşme yapmadan almayın.

ofis taşıma, ofis taşımacılığı, ofis nakliyesi
ofis taşıma, ofis taşımacılığı, ofis nakliyesi
ofis taşıma, ofis taşımacılığı, ofis nakliyesi
ofis taşıma, ofis taşımacılığı, ofis nakliyesi

ofis taşıma

Öncelikle çalışmak istediğiniz, ofis taşımacılığı yapan bir firma bulup ofis incelemesi yapılması için ofisinize davet etmelisiniz. Sonra firma gerekli incelemeyi yapar ve etütleme çalışmasına başlanır. Firma ile anlaşıldığı takdir de, firmanın uzman ekibi ile görüşülür. Gerekli prosedür ( yeni ofisin adresi, nakliye sigortası vb.) konuşulur ve firma ile karşılıklı sözleşme imzalanır.

Ofis taşıma yapılacağı gün ofiste, taşıma işini yapacak olan elemanlarla gerekli koordinasyonun sağlanması için firmadan bir yetkilinin bulunması işinizi kolaylaştıracaktır. Ofisin parçalar halinde taşınması, taşınma işinin daha hızlı ve kolay olmasını sağlayacaktır. Taşınacak eşyaların kırılmaması ve hasar görmemesi için özenle ambalajlanması gerekir. Ayrıca taşınacak bütün ofis malzemeleri ayrı ayrı paketlenmeli ve kutunun üstüne içeriği yazılmalı. Son olarak taşımanın olacağı gün taşıma yapacak olan şirketten sigorta poliçesi istenmeli.

Tüm bu sayılan şeyleri göz önünde bulundurmanız halinde sorunsuz bir şekilde ofisinizi taşıyabilirsiniz. Burada size bulunacağımız tavsiye ofisinizi taşıtacağınız firmayı iyice araştırmanız ve firmanın referanslarını göz önünde bulundurmanız olacaktır. Ve asla sözleşme yapmayan firmalarla çalışmayın. Sonrasın da ofis eşyalarınıza bir zarar gelirse, muhatap bulamaya bilir ve yasal hiçbir hak iddia edemeye bilirsiniz